Tovább tart a lejtmenet a lakáspiacon
2006.11.04. 09:36
A harmadik negyedévben tovább folytatódott a lakáspiaci dekonjunktúra. Az építési engedélyek száma 15 százalékkal, az átadott lakások száma pedig 29 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbi eredményt - derült ki a KSH legfrissebb adataiból. A lejtmenet a lakáspiacon immár egy éve tart, aminek főként a lakáshitel-kondíciók szigorítása és a keresetkiáramlás ütemének mérséklődése az oka.
A visszaesés leginkább a nagyvárosokban (Budapesten és a megyei jogú városokban) jellemző, itt éves alapon 30százalékos csökkenést regisztráltak. A kisebb településeken tapasztalt hat százalékos zsugorodásból arra lehet következtetni, hogy itt kevésbé érződik a dekonjunktúra. Ezt jól mutatja az is, hogy az idén - hosszú idő után először - visszaszorulóban vannak a vállalakozások által épített lakások, és újra előretörnek a természetes személyek építkezései. Ennek köszönhető, hogy az új lakások átlagos alapterülete emelkedik, a 60 négyzetméter alatti lakások aránya pedig kissé csökken. Érdekesség, hogy az idén a harmadik negyedévben kevesebb lakást adtak át, mint az év második három hónapjában. A szezonalitás megváltozását magyarázhatja a gyenge piaci helyzet, ám elképzelhető, hogy az átadások egy része átcsúszik az év utolsó hónapjaira, ami így majd kisebb korrekciót jelenthet.
A lejtmenet a lakáspiacon immár egy éve tart: a lakáshitel-kondíciók szigorítása és a keresetkiáramlás ütemének mérséklődése egyaránt hozzájárult a folyamathoz, amit a devizahitelek térnyerése is csak lassítani tud. A szakértők egyébként ezen túl részben természetes jelenségnek is tartják a visszaesést, a lakáspolitika szigorítást lebegtető, halogató magatartása előrehozott keresletet indukált, ami most hiányzik a piacról.
Ezzel együtt a lakáspiacon egyáltalán nem beszélhetünk összeomlásról. Bár az idén bizonyára (két év után) újra a lélektani 40 ezres határ alá süllyed az átadott lakások száma, de a várhatóan 38 ezer körüli új lakás még mindig a harmadik legnagyobb számot jelenti rendszerváltozás óta, így például meghaladja a 2002-03-as teljesítményt is, pedig ekkor volt a legnagyvonalúbb az állam a lakásépítés támogatását illetően.
|