Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Olcsó sávalap

Olcsó sávalap

  2006.09.25. 08:16

vagy drága pince?

 

Népszabadság • Munkatársunktól
Aki nem akar pincét a háza alá, az beton sávalappal oldhatja meg az épület stabilitását. Egy pince viszont olyan funkcionális előnyöket rejt, amelyeket kár kihagyni, feltéve, hogy az építtetőnek belefér a vállalható költségvetésébe, amely háromszor annyi, mint a sávalapé.

A sávalap elkészítése az alapárok kiásásával kezdődik. Fontos, hogy az alap a fagyhatár (ezt nálunk 70 centiméterben adják meg) alá kerüljön. Az ásást követi a föld felszínéig tartó betonozás. Innen választani lehet: zsaluzat közé öntik a lábazatot alkotó betont, vagy zsalukővel falazzák ki azt, és azt betonozzák be. (Ez utóbbi a drágább, de talán a gyorsabb megoldás). Ezt követően a lábazati (és a teherhordó belső) falak közti területet fel kell tölteni, a földet vagy sódert tömöríteni szükséges. Végezetül a lábazati és belső tartófalakra egy vasbeton lemez kerül. Ezért szokták a sávalapot síkalapnak is hívni.

Mennyibe kerül egy négyzetméternyi sávalap a ház alapterületére vetítve? Legkönnyebben úgy juthatunk információhoz, ha megkérdezzük a készház-építőket, ugyanis ezek a cégek alapozás nélkül adják meg az épületeik árait, de megjegyzik, hogy vállalják az alapozást is. Nos, az ő vállalási áraik négyzetméterenként nettó 16-20 ezer forint között változik, amihez 20 százalék áfát kell még hozzá adni. Így jön ki egy 100 négyzetméteres családi ház alapozása bruttó 2-2,4 millió forintból.

A pinceépítés bonyolultabb és drágább művelet. Természetesen a pince körítő és belső tartó falai alá is kell alap, de ez két méterrel a talaj szintje alá kerül. A pince falainak és födémének megépítésére több technológia is kínálkozik, hogy végül melyik lesz a nyerő, az a kivitelező (vállalkozó) felszerszámozottságától és természetes rábeszélőképességétől függ. A lehetséges változatok: monolit vasbeton (födémmel együtt), zsaluzott betonfal valamilyen előre gyártott födémmel, zsalukő, beton pincefalazó elem, téglafalazó elem – ez utóbbiak szintén előre gyártott födémmel párosulnak, de nem kizárt a monolit vasbeton födém sem.

Az a vállalkozó, aki felszerszámozta magát könnyen, gyorsan használható zsaluzattal, egy menetben bezsaluzza, bevasalja a pince falait, födémét, majd betonszivattyúval kiönti azokat. Feltehetően ez a leggyorsabb pinceépítés, és betonból is kevesebb kell, hiszen 15 centiméteres vastagsággal megoldható a fal és a födém is. Az ára viszont nem lesz olcsóbb a többi építési módhoz képest, négyzetméterenként 12 ezer forint tűnik reálisnak. Használatos még falnak a 25 centiméter vastag, vasalás nélküli öntött beton (esetleg kővel csökkentve a szükséges beton mennyiségét). A fajlagos ára ennek sem olcsóbb.

A zsalukő olyan betonzsaluzó elem, amelyből előbb falat kell rakni, majd annak az üregeit kitölteni betonnal. A végső ár – 25 centiméteres vastagságban – itt is 12 ezer forint körül van. Betonból készülnek kifejezetten pinceépítésre szolgáló falazóelemek. Ezeket elég fallá rakni, utólagos betonozásra nincs szükség. A fajlagos ár – milyen érdekes – szintén 12 ezer forint négyzetméterenként. Kisméretű téglából – 38 centiméter vastagságban – 15 ezer forintból jön ki egy négyzetméter fal. Ugyanez üreges falazóblokkból – amely speciálisan pince falazáshoz készül – fél árból kihozható. Ezek után nézzük a födémeket! A monolit (egybeöntött) vasbeton födém – akár az ilyen fal – 12 ezer forint körül jön ki négyzetméterenként. A hagyományos „E” jelű feszített vasbeton gerendás megoldás, beton béléstesttel hétezer forint négyzetméterenként. Ugyanennyi a kerámiapapucsos gerendás, kerámia béléstestes változat is. A könnyített vasbeton gerenda, kerámia béléstesttel viszont 9 ezer forintból jön ki négyzetméterenként. (A felsorolt árak áfa nélkül értendők.)

A pincét még szigetelni is kell, valamint válaszfalak is kerülnek bele. A téglatechnológiát leszámítva viszont a falakon a vakolás elhagyható. A mai zsaluzatok után sík marad a beton, a zsalukövek, beton falazóelemek felülete is annyira sík, hogy a találkozási vonalak fugázása után meszelhető a felület. Mindez így együtt, nettó 60 ezer forintra jön ki négyzetméterenként. Ha maradunk a 100 négyzetméteres családi háznál, akkor ez alá bruttó 7,2 millió forintba kerül a pince.

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail