A lakáslízing fő előnyeként az önrész nélküli vásárlást szokták említeni, a BG Hitel and Lízing szerint azonban e finanszírozási forma az adózáshoz kapcsolódó előnyöket is tartogat a lakásvásárlók számára: a magánszemélyeknek adókedvezményeket, a vállalkozásoknak pedig adócsökkentési lehetőségeket kínál.
A magánszemélyek esetében az adókedvezmények köre attól függ, hogy zárt- vagy nyíltvégű finanszírozásról van szó. A zártvégű lízing esetén lakásszerzési adókedvezmény érvényesíthető - hívja fel a figyelmet a BG. A kedvezményt azok vehetik igénybe, akik eladták ingatlanukat, és a pénzből szeretnének új lakást lízingelni.
SZJA
A magánszemélyek az szja törvény szerint visszaigényelhetik, illetve nem kell befizetniük az ingatlan eladásából keletkezett jövedelem utáni adót, ha az összeget 5 éven belül lakáscélú felhasználásra fordítják. A zártvégű lízing lakáscélú felhasználásnak minősül, ezért esetében ez a kedvezmény érvényesíthető. A nyíltvégű szerződés esetében e kedvezmény érvényesítésére csak akkor van mód, ha a szerződés 5 évnél hosszabb időtávra szól. A kedvezmény akkor is érvényes, ha csak a jövedelem egy részét költik ingatlanra. A BG szerint azok számára, akiknek munkahelye kamatmentes vagy kedvező kamatozású hitellel támogatja a lakáshoz jutást, a zártvégű lakáslízing választása lehet kifizetődő, mivel így kamatkedvezményt tudnak érvényesíteni.
Kamatkedvezmény
A kamatkedvezmény lényege, hogy lakásvásárlásra irányuló felhasználás esetén - ilyen a zártvégű lízingszerződés -, a kamatkedvezmény nem minősül jövedelemnek, azaz csökken a személyi jövedelemadó alapja. A nyíltvégű lízingszerződés esetében ez a kedvezmény nem érvényesíthető, mivel nem történik lakásvásárlás. Mivel a lízing fedezeteként per-, teher- és igénymentes ingatlant kell felajánlani, ha a munkáltató a kamatmentes, vagy kedvező kamatozású hitel után jelzálogot jegyeztet be, az ingatlan már nem szolgálhat a lízing fedezeteként - hívja fel a figyelmet a cég.
A munkáltató lakásszerzési támogatásának egy másik formája az alkalmazottnak nyújtott vissza nem térítendő támogatás. Ebben az esetben szintén a zártvégű ingatlanlízing jelenthet előnyös megoldást, mert teljesül a lakáscélú felhasználás, így az ilyen formában kapott jövedelem adómentes. A nyíltvégű lízingszerződés esetében ez a kedvezmény csak módosított formában vehető igénybe. Mivel a nyíltvégű lízingszerződés a lakás hosszú távú használatára irányul, e kedvezmény csak abban az esetben érvényesíthető, ha a munkáltató a támogatást a maradványérték megfizetéséhez adja.
Cégeknek
A lakáslízing a cégek számára is előnyös lehet. Tölgyes László, a BG Hitel and Lízing vezérigazgatója szerint egyre több mikro- és kisvállalkozás keresi a lakáslízing termékeket. A BG e célcsoport számára olyan lízingtermékeket dolgozott ki, amelyek segítségével a cégek is vonzóbb adózási feltételeket érhetnek el. A mikro- és kisvállalkozások fejlődésének egy jelentős mérföldköve, amikor megfelelő irodát, telephelyet alakítanak ki. Ezek a cégek méretükből adódóan gyakran használnak lakásokat irodának. Mivel jelentős tőkeerővel még nem rendelkeznek, azonban a havi pénzáramuk kiváló, az egyik legkedvezőbb finanszírozási forma számukra a BG szerint a lakáslízing.
A lakáslízing hosszú távú befektetés, ami több szempontból is előnyös a cégek számára. A lízingszerződés lejártával - akár zárt-, akár nyíltvégű konstrukcióban - a cégtulajdonos szabadon dönthet, hogy a lakást irodaként használja tovább, esetleg hozzátartozóinak teremt lakhatási lehetőséget, vagy eladja az ingatlant. A mikro- és kisvállalkozások ugyanakkor a lízingbe vett ingatlan után különböző költségeket számolhatnak el. A lízingszerződés megkötésekor egyszeri díjak lépnek fel: az értékbecslés díja, a közjegyzői díj, a folyósítási díj, a szerződéskötési díj, az illeték, illetve a helyszíni szemle díja. A lízingszerződés futamideje során pedig havi, rendszeresen elszámolható költségek jelentkeznek: a kamat és a kezelési költségek, valamint a lízingtárgy amortizációja, azaz értékcsökkenési leírása. E költségek elszámolása csökkenti a cégek adóalapját.
Áfa-visszaigénylés
A lízing további, az adózáson alapuló előnyöket is tartalmaz. Ha a leendő lízingbe vevő a kiválasztott új építésű lakást nyíltvégű pénzügyi lízing keretein belül vásárolja meg, havi lízingdíja csökkenhet az áfa-visszaigénylés miatt. Az ingatlan áfáját a lízingbe adó igényelheti vissza. A BG "Nettó finanszírozás" konstrukciója éppen ezt használja ki: az eszköz áfáját ugyan meg kell fizetnie a lízingbe vevőnek, a BG azonban nem számít fel rá kamatot és kezelési költséget, így kisebb a havi lízingdíj. Szintén új építésű ingatlanok esetében a lízingbe vevő illetékkedvezményeket is érvényesíthet, ha nyíltvégű pénzügyi lízinget választ.
Az új építésű ingatlanok 15 millió forintig illetékmentesek, illetve a lízingbe vevő a nyíltvégű konstrukcióban csak a maradványösszeg megfizetésekor jelöli ki azt a személyt, aki tulajdonba lép. Így, ha a lízingbe vevő a futamidő lejártakor más személyt jelöl meg tulajdonosként, az illetékmentesen juthat az ingatlan tulajdonjogához. Ezt a kedvezményt a felek maguk között bármilyen formában feloszthatják.
Az ingatlanlízing szektor a Magyar Lízingszövetség adatai szerint 2006 első félévében 120 százalékkal bővült, részesedése az összfinanszírozáson belül 10 százalékra emelkedett. Hogy a szektorban jelentős fejlődési potenciál lehet, az is jelzi, hogy a piaci szereplők száma egyre bővül.