BORSODI
legnagyobb ingatlan
adatbázis ! MIKSZ
Hogyan találjunk rá az álomingatlanra?
1. Tervezzük meg papíron!Soha ne hagyjuk, hogy a véletlen döntsön álomlakásunk vagy –házunk elrendezéséről, a szobák sorrendjéről. Érdemes alaposan végiggondolni, netán papíron vagy számítógépes program segítségével berendezni az ideális lakást. Ha tisztáztuk magunkban, milyen igényeink vannak, sokkal könnyebb lesz az álmot megközelítő ingatlant felfedeznünk a hirdetési rengetegben. Az ideális elrendezést meghatározza, hány fő lakja az ingatlant, kinek kell külön szoba, és adott szobaszámhoz hány fürdőszoba társul. Ne felejtkezzünk meg a tároló helyiségekről sem.
2. Keressünk és postáztassunk!Érdemes sokat keresgélni, minél nagyobb választékból szűrjük le a kiválasztott ingatlant, annál biztosabb a jó döntés. Nézzük végig a kedvelt, kiszemelt települések ingatlankínálatát, keressünk a fotók szerint, gyakran térjünk vissza a kereső oldalra. Jó ötlet meghatározni preferenciáinkat, és bejelölni az ingatlanposta vagy ingatlanértesítő szolgáltatás kérésekor. Ekkor legalább naponta megkapjuk a keresésünknek nagyjából megfelelő lakások vagy házak listáját.
3. Ne a szín döntsön!Sokan átugranak egy-egy hirdetést azért, mert a mellékelt illusztráció valamelyik eleme nem stimmel. Jó példa, és lélektanilag is megfigyelt jellegzetesség, hogy sokan nem kattintanak arra a hirdetésre, amelyen az ingatlan külső festésének színe nem tetszetős. Ha jobban meggondoljuk, ez olyan tényező, amelynek nem szabad döntenie lakásvásárláskor. Az ingatlan fekvése, környezete, műszaki-szerkezeti állapota fontos: ezeken nem, vagy csak jelentős, több milliós költséggel változtathatunk. A fal színét maximum néhány százezer forintért megváltoztathatjuk, ami a lakásvásárlás több tízmilliós nagyságrendjéhez képest elenyésző. A külső festés helyébe más is állítható ebben a példában: a burkolatok, nyílászárók színe, vagy a zuhany formája és mérete.
4. Ismerkedés a településekkelFordítsunk időt arra is, hogy kiválasztjuk a szóba jöhető településeket, vagy nagyobb városon belüli kerületeket. Bár a mai benzin- és tömegközlekedési árak mellett ez nem olcsó mulatság, a szívünknek legkedvesebb vagy a közlekedési szempontból legmegfelelőbb helyiség kiválasztása sokszorosan megtéríti ezt a költséget. Javaslatunk ugyanis a következő: járjuk keresztül-kasul a szóba jöhető régiókat, területeket, településcsoportokat.
5. Nekünk kell, nem a barátainknakNe sok mindenkire hallgassunk, amikor otthonunkról döntünk. A teljes képet csak mi látjuk, az igényeinket csak mi ismerjük igazán. Ezért fölösleges minden barátunkat, ismerősünket, szülőnket és rokonunkat megismertetni a számunkra jónak tűnő ingatlannal, mert legalább tíz ponton eltérő véleményeket fogunk hallani. Csak annak mutassuk meg, aki ért hozzá, vagy aki érintett a vásárlásban – így nem fogunk elbizonytalanodni.
6. Választék vagy helyismeret?Ha ingatlanirodák kínálatában keresünk, tegyük vegyesen: nézzük meg az országos hálózatú irodák ajánlatát és a helyi cégek ingatlanjait is. Előbbiek előnye a kétségtelenül nagy választék és a gyors összehasonlíthatóság. Utóbbiak viszont mindenkinél jobban ismerik a helyi terepet, utcáról-utcára is tudnak véleményt mondani.
7. Ne csak az ár szerint!Hibát követünk el, ha a keresésben kizárólag ár szerinti kategóriát adunk meg. Azt nézzük inkább meg, mire van szükségünk, és ez legyen a kiindulópont. Lehet, hogy akár már 1-2 millióval drágábban megkapunk valamit, ami fontos nekünk (nagyobb alapterületet, jobb felszereltséget, több tárolót), és esetleg visszaalkudjuk az árat a mi általunk ideálisnak tartott szintre.
8. Legyen nálunk lista!Ha eljutunk odáig, hogy személyesen is megnézünk egy ingatlant, írjuk össze az előzőekben már oly sokat emlegetett preferencialistánkat. Nézzük meg, mi minden található meg benne, ami pedig ránézésre nem derül ki, azt kérdezzük meg. Ilyen lehet az iskola, hipermarket, posta távolsága leendő lakhelyünktől. Természetesen minél több dolgot tudunk kipipálni, annál inkább elgondolkozhatunk a vételi ajánlat megtételén.