A csend csodát tesz
2006.04.10. 17:49
Az élettani körülmények igen is számítanak!
Mikor hallottál utoljára csendet? Elalvás előtt? Nem valószínű. Szinte biztos, hogy beszűrődik valamilyen zaj a hálószobádba: talán a szomszédból, az utcáról, vagy egyszerűen csak valamelyik elektromos masinából, ami a lakásban üzemel.
Ha mobilon beszélsz valakivel, és az illető elhallgat, csak hiszed, hogy csend borult rátok. A vonalban ott zümmög a szinte érzékelhetetlen alapzaj. Ülsz a számítógép előtt, a halk morajlást már észre sem veszed. Telefoncsörgések, autók zaja, rádió, televízió, üvöltő zene a butikokban, halk zene a bevásárlóközpontokban, de még a liftekben is, hangosbemondók, reklámok.
Hogyan hat rád, mikor hirtelen megszűnik valamilyen zajforrás, például kikapcsol a mosógép? Nyugalom árad szét benned, ha csak pár pillanatra is. Képzeld csak el, milyen lehet, amikor ennél hosszabb a csend. Néma csend, süket csend.
A csendben fokozatosan megszűnnek a zavaró gondolatok, megnyílik a tudatod, minden leegyszerűsödik, kreativitásod felerősödik, és könnyedén döntesz olyan ügyekben, melyeken hetek, hónapok óta tipródsz. Végre meghallod saját belső hangod, az egyetlent, melyre nyugodt szívvel hallgathatsz. A kérdés már csak az, hogyan szabadulhatsz meg a külvilág minden zajától?
A szervezett, kifejezetten meditatív, gondolatainkban való elmélyülést szolgáló csendkúrák, -terápiák, -táborok majdnem mindig egyházakhoz kötődnek.
Cursillo: Spanyol eredetű szó, kis- vagy rövid tanfolyamot jelent. A Kőszegen és Pesten tartott bentlakásos tanfolyamok csütörtök estétől vasárnap estig tartanak. Az első napon tilos a beszéd, ez a szilencium ideje. A további napokon a papok és a világiak a katolikus hit lényeges igazságait és életformáit mutatják be előadások során, beszélgetésekkel, életpéldákkal. A Cursillo nem csupán a tudás átadását, hanem a hit élményét kínálja. Lényegéhez tartozik a szentmise, a közös imádság.
A jezsuiták által szervezett programon a résztvevők - többnyire hívők - egy vagy több napig egyáltalán nem szólalnak meg. A személyes istenkapcsolatot tovább mélyítő lelkigyakorlat bevezet a mély csend világába és a zaklatott hétköznapokban is élhető, szemlélődő, "kontemplatív" életmódba. Elsősorban olyanoknak ajánlott, akik már elmélyültek az önismeretben, a keresztény hagyományban és a kinyilatkoztatás megismerésében. A lelkigyakorlat hossza 10, esetleg 8 vagy 6 nap.
Igen sokféle meditációtípus létezik: mindenkinek meg kell találnia a számára legmegfelelőbbet. A meditációnak első szinten az a célja, hogy lenyugtassa és egy helyen tartsa a tudatot. A nyugati kultúrákban nevelkedett ember számára már ezt is iszonyú nehéz elérni. A buddhista meditációk során először a légzésen és a buddhaformák elképzelésén keresztül zárod ki a zavaró gondolatokat s hagyod megnyílni tudatodat. A következő szint eléréséhez már rengeteg gyakorlásra és a buddhista életszemlélet elsajátítására is szükséged lesz. Keress magadnak meditációtanárt, aki segít kiválasztani a megfelelő módszert. Abszolút kezdők például próbálják ki a fényen és légzésen való meditációt!
Az úgynevezett lebegéskabinban tapasztalt élmény a mély relaxáció egy megközelítésén alapszik, melyet a korlátozott környezeti inger technikájának neveznek (angol rövidítéssel R.E.S.T.). A módszer lényegét egy hang- és fényszigetelt kabin képezi, melyben súlytalanul lebeghetsz a mintegy 30 cm mély, a test külső hőmérsékletén tartott víz felszínén.
Ha úgy érzed, szükséged van a "hullacsendre", de senkit sem szeretnél magad körül tudni, szervezz magadnak csendórákat vagy épp csendnapokat! A legnagyobb csend Magyarországon kétségkívül a barlangokban van, de sajnos olyan részre, ahol nem járnak barlangászok, egyedül nem juthatsz be. Ezért jobb, ha kibérelsz vagy kölcsönkérsz valakitől egy csöppnyi kis nyaralót például az Őrségben, a Mátrában, a Pilisben. Vásárolj be élelmiszerekből, kapcsold ki a mobilod és "szállj magadba"!
A némaságnak megvannak a maga veszélyei is. Aki reggeltől estig idegesítően nyüzsög, valójában csak kétségbeesetten igyekszik átsiklani a problémák felett. Aki kényszeresen sokat beszél, ha nem is tudatosan, de azért teszi, hogy elnyomja belső hangjait. Az ilyen zavaros személyiségekre a csend igen rossz hatással lehet, mivel hirtelen kénytelenek lesznek szembenézni azzal, amiről megpróbáltak nem tudomást venni. Az eredmény a teljes összeomlás. Ezért nem ajánlják a meditációt sem nagyon rossz lelkiállapotban lévő, sem személyiségzavaros embereknek. Számukra első lépésként a pozitív hozzáállás és a mantrák ismételgetése hozhat enyhülést.
Próbáld ki a következőt: egyél meg egyetlen gerezd narancsot, de szigorúan negyed óra alatt. Minden mozdulatod különleges jelentőséget kap majd. Ez olyan tapasztalat, mellyel valószínűleg nem találkoztál még. Az volna az optimális, ha az életben mindent, ha nem is hasonló lassúsággal, de hasonló tudatossággal csinálnál. Az európai ember számára a testen kívüli élmény szinte elérhetetlen állapot, mivel legtöbben még a testen belüli élményt sem ismerik. Nem értjük meg testünk jelzéseit, nem halljuk meg intuitív hangjainkat. Jóformán semmit sem tudunk önmagunkról.
Még a XX. század közepén is úgy hitték, ha minden inger megszűnik körülöttünk, hamarosan mély álomba merülünk. John Lilly neurológus kutató hermetikusan zárt kamrában vizsgálta a jelenséget: a víz 34 fokos volt, a folyadék pedig, melyben a kísérleti alanyok lebegtek, magnézium-klorid vagy magnézium-szulfát volt. Ezzel az emberi fajsúlyt tudták reprodukálni, így a minimális gravitációt is kizárták. A kísérlet megdöbbentő eredményt hozott. Nemhogy mély álomba merültek volna az emberek, pont ellenkezőleg: tudatuk ébersége, élessége megkétszereződött. Lilly szerint ennek oka, hogy a szervezetnek nem kell más életfunkciókra (hőháztartás, egyensúlymegtartás...) költenie, így sokkal több energiája marad gondolkodni. A tudósnak saját próbálkozásai során néha olyan érzése támadt, hogy kilépett testéből, és magasabban repül a környék vagy épp gyermekkora színhelyei fölött. Érdekesség, hogy a kísérleti alanyok és a delfinek agyáramának működési módja ilyen körülmények között megegyezők. Sajnos a kutatásoknak mégsem sikerült a delfinek érzelmi-lelki világát feltérképezni, de talán egyszer erre is sor kerülhet.
(shape.hu
|