Az otthonteremtés, akár kulcsrakész lakást, házat vásárolunk, akár saját magunk vágunk bele az építkezés kalandjába, elsősorban pénz és megfelelő szakértelem kérdése. A kényelem és a jó minőségű épület a család megtakarításán és anyagi tehervállalásán múlik, ami a legtöbb esetben sok egyéb lemondással jár. Ezért nem csoda, ha a legtöbb építkező többnyire az építési költségek lefaragására törekszik.

Döntő telek

Mégis, hol van az ésszerű költségcsökkentés határa, s melyek azok az alapvető dolgok, amelyeken nem célszerű spórolni? Sokan elbagatellizálják például a házépítés első leglényegesebb feltétele, a minden szempontból megfelelő építési telek a fontosságát. Nem elég ugyanis, hogy megtetszik egy eladósorban lévő parcella: mielőtt megkötnénk az adásvételi szerződést, ajánlott a szakemberek intelmét megfogadni, és annak adottságait, beépíthetőségi feltételeit alaposan „körbejárni”.

Ha ugyanis még az adásvételi ügylet megkötése előtt kiderül az adott területről, hogy korlátozás alá esik (például bizonyos ideig változtatási tilalom alatt áll, vagy éppen üdülőövezeti besorolású), nemcsak a tervezett építkezés eltolódása miatti (például építőanyag drágulása okozta plusz) költségektől, valamint a majdani, lakóházként funkcionáló üdülőhöz kapcsolódó díjaktól „szabadulunk meg”, hanem másik, megfelelő parcellát kinézve, eredeti házterveinkről sem kell lemondanunk.

Befér a szállító?

Ugyancsak későbbi költségmegtakarítást jelenthet, ha a kiszemelt házhely megközelíthetőségét, talajadottságait is alaposan szemügyre vesszük, vagy szakemberrel megvizsgáltatjuk. Utólag ugyanis nem egy esetben kiderült már: az építőanyag-szállító nagyméretű gépjármű a szűk utca miatt nem tud behajtani a telekhatárra, így más, jóval költségesebb módon juttatható fel az építkezéshez használt nem kis mennyiségű tégla és cserép.

Mint ahogy az is költségkímélő lehet, ha még az adásvétel nyélbeütése előtt kiderül: a talaj túl szennyezett, és esetleg talajcserét kell végrehajtani, vagy túl magas a talajvízszint, ami a házalapozáskor jelenthet többletkiadást. Ha nem akarjuk a korábban nem kalkulált kiadásokat felvállalni, még van időnk egy másik, hasonló árfekvésű házhely után nézni. Az előrelátó építkező napjainkban sem a jó minőségű, hosszú élettartamú anyagok, sem a megbízható építész-tervező, sem az épületgépészeti tervező kihagyásával nem próbál spórolni. Utóbbiak szaktudása révén jelentős összegek takaríthatók meg.


Tervezés: megtakarítás

Hiszen ha rossz az alap, vagyis a ház statikája, nem szakszerűen tervezték meg a lakóépület „motorját”: a víz-, gáz-, csatorna- és fűtésrendszert, az később rengeteg bosszúságot, és persze pénzkiadást jelenthet. Előfordulhat ugyanis, hogy a lakhatás során kiderül: nincs mindig elegendő megfelelő hőmérsékletű melegvíz a házban, vagy nem egyenletes a hőmérséklet az egyes helyiségekben. S emiatt a végre felépült otthonban nemcsak hogy nem telnek „olajozottan” az egyszerű mindennapok, de a hibák utólagos kijavíttatása, a falbontások, a vezeték-, anyag-, rossz teljesítményű rendszercsere miatt, a többszörösét emészti fel, mintha az építészeti-műszaki tervdokumentáció elkészítését erre jogosult szakemberekre bízták volna. – mondja Kertész András, a Kertész Építész Stúdió Kft. vezetője.

S bár a családi házak gáztervezésén kívül a víz- és fűtéstervezést még nem kell még kötelezően mindenhol elvégeztetni, éppen a költségtúllépés miatt a szakember szerint mégis ajánlott. A méretben, anyagmennyiségben és költségkihatásban pontosan megtervezett gépészeti rendszer ugyanis támpontot jelent a házat kivitelező mesterembernek. Csak annyi méter csövet kell vennie, amennyi a tervben van, és olyan optimális fűtési rendszert, melegvíz-termelőt stb. kell beépítenie, ami a tervben szerepel, így kiadásban nem lépheti túl a tervezettet. Az építész-tervezőnek szintén nagy a szerepe az anyagköltségek visszafogásában: nemcsak a ház pillérfalai, pincefalai megfelelő méretének, valamint a betonba beépítendő, ma oly drága vastartalom pontos meghatározásával, hanem a felépítendő ház majdani lakóinak számához igazodó racionális lakóingatlanméret, és funkcionális anyagok kiválasztásával. Hasonló minőségű, tulajdonságú anyagok (például tetőfedők, csempék, burkolólapok, szigetelőanyagok) árai között ugyanis nagy lehet szóródás az egyes gyártóknál, amit a minőség meghagyásával, kisebb kompromisszum révén tervezéskor figyelembe szokás venni.


Anyagköltségét csökkentő jelenlegi akciók

S hogy hogyan lehet még kisebb-nagyobb költségmegtakarításra szert tenni? Antoni Péter, a Raab Karcher Tüzép Rt. igazgatóságának elnökségi tagja szerint t ermészetesen az építőanyagok piacán, ahol rendszeresek az árengedmények, vevőcsalogató akciók. Különösen a tavaszi építési szezon beindulásával érdemes figyelni a gyártók, forgalmazók ajánlatait, amikor 5-15 százalékkal olcsóbban hozzá lehet jutni még a legkiválóbb minőségű házépítési anyagokhoz is. Ezen akciók mellett a tüzéptelepek és építőanyag-árusító helyek további egyéb árengedményeket is adhatnak. Ilyen például az értékhatártól függő, vagy a minden házelemet egy helyen vásárlónak nyújtott néhány százalékos árkedvezmény, és a vásárolt termék ingyen házhoz szállítása.

Néhány építőanyag bruttó fogyasztói irányára (forrás: Tüzép telepek)

Anyagköltségét csökkentő jelenlegi akciók