A szocpol igénybe vehető
- új lakás felépítésére - a családi vagy ikerház emeletráépítésnek nem minősülő tetőtér-beépítésének a kivételével -, valamint
- az értékesítés céljára újonnan felépített és felépíttetett lakás megvásárlására vehető igénybe .
Fontos tudni, hogy a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítására nem fordíthatjuk a szocpol összegét . Ki kell emelnünk, hogy a nem értékesítés céljára épült és befejezett épület (lakás) tulajdonjogának átruházása esetén az új tulajdonost szocpol nem illeti meg.
A szocpol összege:
- az első gyermek után 900 ezer forint (2005. január 31-ig 800 ezer forint volt),
- a második gyermek után 1,5 millió forint (2005. január 31-ig 1,2 millió forint volt),
- a harmadik gyermek után 1,4 millió forint,
- a negyedik gyermek után 800 ezer forint,
- minden további gyermek esetében 200 ezer forint ,
- más eltartott családtagok után személyenként 30 ezer forint .
Ez azt jelenti, hogy például egy kétgyermekes család esetében a szocpol összesen 2 400 000 forint, három gyermek után pedig 3 800 000 forint (a 2005. február előtt benyújtott kérelmek esetében ez az összeg 2 millió, illetve 3,2 millió forint volt).
Építési költség az alábbi kiadásoknak a ténylegesen megfizetett, az adott lakásra jutó hányada:
- a lakás, a lakóépület szerkezetének, közös használatra szolgáló helyiségeinek és központi berendezéseinek építési költségei,
- a lakások rendeltetésszerű használhatósághoz szükséges helyiségek, melléképületek (tüzelőanyag-tároló, lomkamra stb.), melléképítmények (hulladéktartály-tároló, közműpótló építmények és berendezések, közmű-becsatlakozás építményei stb.), valamint egyéb építmények (lakótelek homlokvonalán álló kerítés, az építésügyi hatóság által előírt kerítés, az épület megközelítését szolgáló tereplépcső, lejtő és járda, valamint támfal és szivárgó övárok) építési költségei,
- a közműbekötések költségvetés szerinti építési költségei,
- a lebonyolítási költségek, a műszaki tervezési költségek,
- a jogszabály alapján fizetendő út- és közmű-fejlesztési hozzájárulás,
- távfűtés bekapcsolási díj, az elektromos hálózat fejlesztési hozzájárulás,
- a közterületi út-, járda és közműépítési költségek és hozzájárulások,
- az építmény megépítéséhez szükséges földmunka elvégzésének költségei (tereprendezés, földkiemelés és deponálás),
- az építmény megépítése érdekében felmerült építménybontási költségek (épületek, építmények bontása), valamint
- a lakótelek ára .
A kedvezmény szempontjából gyermek az építő (vásárló)
- vér szerinti és örökbe fogadott gyermeke,
- a gyámsága alatt álló, legalább egy éve vele együtt élő és általa eltartott gyermek - ha az építő (vásárló) vállalja, hogy a gyámság három éven belüli megszűnése esetén visszafizeti a kedvezményt, valamint
- az az intézeti vagy állami nevelt gyermek, aki a gyermek- és ifjúságvédő intézettel kötött megállapodás alapján legalább egy éve él az építtetőnél (vásárlónál) mint nevelőszülőnél - ha a nevelőszülő vállalja, hogy az elhelyezés három éven belüli megszűnése esetén visszafizeti a kedvezményt, vagy másik gyermek gondozására megállapodást köt.
Csak arra a gyermekre tekintettel folyósítható kedvezmény, aki
- még nincs 16 éves, vagy
- elmúlt már 16 éves, de nappali tagozaton tanul és még nincs 25 éves, illetve
- betöltötte már a 16. életévét, de testi vagy szellemi fogyatékossága (betegsége) miatt legalább hatvanhét százalékban elvesztette munkaképességét és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg .
A szocpol megállapítása során eltartottnak minősülhet:
- a házastárs vagy az élettárs, illetve
- a szülő, nagyszülő és testvér.
A kedvezmény szempontjából az építtető (vásárló) egyéb eltartott családtagjának minősül a kereső tevékenységet nem folytató házastárs vagy élettárs, ha
- munkaképességét legalább 67 százalékban elvesztette, vagy
- betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy
- háztartáson belül legalább két olyan gyermeket gondoz, akik koruknál fogva családi pótlékra jogosultak, illetve egy állandó ápolásra szoruló fogyatékos gyermeket, vagy olyan hozzátartozót, aki a munkaképességét legalább 67 százalékban elvesztette .
A házastárs (élettárs) mellett eltartottnak minősül az építtetőnek (vásárlónak) vagy házastársának szülője (mostoha- és nevelőszülője), nagyszülője és testvére, ha
- betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy
- legalább 67 százalékában elvesztette a munkaképességét .
Mind a gyermekekre, mind az eltartott családtagokra érvényesül az a szabály, hogy a kedvezményre való jogosultság szempontjából csak négy feltétel esetében vehetők figyelembe. Az első feltétel, hogy legalább egy éve közös háztartásban kell élniük az építtetővel (vásárlóval). Ez alól a jogszabály két kivételt tesz:
- a gyermeket - a teljes ellátást biztosító intézetben tanuló gyermek kivételével - az építtetővel (vásárlóval) közös háztartásban élőnek kell tekinteni akkor is, ha tanulmányai folytatása miatt átmenetileg nem az építtető (vásárló) lakásában lakik;
- az építtetővel (vásárlóval) közös háztartásban élő eltartott házastárs, szülők vagy nagyszülők esetében egyik szülő (nagyszülő) után sem nyújtható kedvezmény, ha együttes jövedelmük meghaladja az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét .
A közös háztartásban való élés mellett a másik két feltétel, hogy a gyermekek és egyéb eltartottnak minősülő személyek:
- havi rendszeres keresete, jövedelme a szerződéskötés időpontjában nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, amely 2004-ben 23 200 forint volt, jelenleg 24 700 forint (a keresetbe, jövedelembe a lakbér-hozzájáruláson, a vakok személyi járadékán és a házastársi pótlékon kívül a bért, a nyugdíjat, a járadékot, a munkanélküli segélyt és az egyéb rendszeres pénzbeli juttatás kell beszámítani), és
- az építtetővel (vásárlóval) együtt költöznek be az új lakásba.
A negyedik feltétel, hogy amennyiben az eltartott gyermek, házastárs vagy más családtag maga is építtető (vásárló), utánuk - az egyéb feltételek fennállása esetén - csak akkor lehet szocpolt igényelni, ha a tulajdoni hányaduk együttesen nem haladja meg az 50%-ot .
Fontos tudni, hogy a gyesen, gyeden lévő személy a kedvezmény szempontjából nem minősül eltartottnak, ezért utána nem lehet kedvezményt elszámolni .
A 40. életév alatti fiatal házaspárok a szocpol összegének kölcsönként történő megelőlegezését is kérhetik. A kedvezményre jogosító egyéb feltételek teljesítése esetében a gyermektelen fiatal házaspár két születendő gyermek, egygyermekes fiatal házaspár további egy születendő gyermek vállalása esetén hitelintézet útján - a hitelintézet által megfelelőnek minősített ingatlanfedezet biztosítása esetén - jogosult a megelőlegező kölcsön igénybevételére (megelőlegező kölcsön) .
A gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő, egyben a megelőlegezés időtartama:
- egy gyermek esetén négy év,
- két gyermek esetében nyolc év.
A gyermek(ek) vállalt határidőig történő igazolt megszületése esetén a megelőlegező kölcsönnek a kedvezmény összegével megegyező részét az állam a hitelintézet részére közvetlenül megfizeti (ezzel az igénylő házaspár a kedvezményt igénybe vevőnek minősül). A vállalt gyermek(ek) megszületéséig, de legfeljebb az erre vonatkozó határidő lejártáig az igénylő házaspárt a megelőlegező kölcsönre vonatkozó szerződés alapján fizetési kötelezettség - kivéve az igénylő házaspár által kezdeményezett szerződésmódosítással összefüggő költségeket - nem terheli .
A vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától, lakás építésénél a használatbavételi engedély kiadásának napjától kell számítani (az igénylő házaspár köteles a használatbavételi engedélyt annak kiadását követő 15 napon belül a folyósító hitelintézetnek bemutatni). A gyermekvállalásra vonatkozó határidőt a terhesség időszakára egyszer meg lehet hosszabbítani, ha az igénylő házaspár a terhességet orvosi bizonyítvánnyal a vállalási határidő lejártáig a folyósító hitelintézetnek igazolja .
A jogszabály a gyermekvállalás teljesítéseként ismeri el az építtető, a vásárló örökbefogadott, valamint bírósági vagy hatósági határozat következtében utóbb a háztartásába került vér szerinti gyermekét is (gyermekvállalás teljesítését 60 napon belül be kell jelenteni a hitelintézetnek) .
Amennyiben az igénylő házaspár gyermekvállalását nem vagy csak részben teljesíti, úgy a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső részét köteles - a gyermekvállalási határidő leteltét követő hónap első napjától kezdődően, a futamidő végéig - a hitelintézet részére visszafizetni .
Az igénylő házaspár köteles az állam részére - a folyósító hitelintézet útján - részletekben megfizetni a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső összege után az állam által a megelőlegezés időtartama alatt a hitelintézet számára korábban megfizetett teljes összegnek a kiegészítő kamattámogatással csökkentett részét .
Nem kell a visszafizetni a megelőlegező kölcsön összegét, ha a gyermek azért nem születik meg, mert
- a házastársak egyike elhunyt, vagy
- a gyermek megszületését a házastársak egyikének legalább 67%-os mértékű megrokkanása következtében nem vállalták, vagy
- a gyermek a terhesség 26. betöltött hetét követően halva születik
és a kölcsöntartozás kiegyenlítésére megállapodás még nem jött létre.
A visszafizetés elengedésére vonatkozó kérelmet a megelőlegezésről szóló szerződésben vállalt határidő leteltét követő 60. napig lehet benyújtani .
Ha az igénylő házaspár házasságát a megelőlegezés időtartama alatt a bíróság felbontja és a házaspár gyermekvállalását a házasság felbontásának időpontjáig nem, vagy csak részben teljesíti, úgy az előző pontban leírtaknak megfelelően vissza kell fizetni a kedvezményt (akkor is ha, a támogatást 2005. február 1-je előtt igényelték). A házasság felbontását a bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 60 napon belül kötelező bemutatni a megelőlegező kölcsönt folyósító hitelintézetnek. Más szabályok érvényesülnek, ha a feleség a jogerős ítélet időpontjában már terhes .